Pred nakupom katerega koli defibrilatorja je dobro preveriti:
1. Stroški vzdrževanja
Stroški vzdrževanja se lahko izredno razlikujejo. Pri nekaterih defibrilatorjih je treba menjati posebej baterijo, posebej elektrode in posebej še notranjo baterijo, ki vzdržuje funkcije aparata. Na koliko časa je treba menjati vsakega od delov? Kdo bo nosil skrb za to? Kakšna je cena vsakega od omenjenih delov?
Ali lahko menjavo opravite sami ali pa mora do vas priti zastopnik in vam to zaračunati? Ali je potreben in obvezen tehnični pregled? Na koliko časa?
Če vse to preračunate, kakšen je dejanski strošek letnega vzdrževanja?
Defibrilatorji HartSine so kakovostni evropski izdelki, so cenovno ugodni, hkrati pa je njihovo vzdrževanje zelo poceni: Na vsake 4 leta ali po eventualni uporabi zamenjate 1 sam kos - komplet baterije in elektrod, ki je zelo poceni.
2. Komu bo defibrilator namenjen?
Ali bo služil samo morebitni uporabi znotraj ustanove oz. stavbe ali pa želite, da je tudi javno dostopen?
Če želite, da je javno dostopen, potrebujete tudi omarico.
Na celinskem področju mora biti omarica ogrevana. Aparat sam sicer lahko deluje tudi pri zelo nizkih temperaturah, vendar v takih razmerah lepilo na elektrodah nima več enake lepljivosti in prevodnosti. Zato mora omarica vzdrževati minimalno temperaturo.
V kolikor je defibrilator namenjen proizvodnim obratom, vlažnim okoljem, deloviščem na prostem ipd., je dobro, da je odporen na prašne delce in vodo (standard IP56). V tem primeru je tudi dobro, da je prenosen, majhen in lahek.
3. Kakšen defibrilator potrebujem?
Lahko se odločim za osnovni model. Taka je večina defibrilatorjev: Stanje pacienta analizira, prepozna ali je potreben električni sunek, to sporoči in omogoči sprožitev sunka. To so aparati, ki jim pravijo tudi SHOCK BOX.
Lahko pa je defibrilator tudi pomočnik pri srčni masaži. Po vsaki sprožitvi električnega sunka je aparat 2 minuti v stanju pripravljenosti, da omogoči reševalcem izvajanje oživljanje. Šele po 2 minutah opravi ponovno analizo in eventualno nov električni sunek. V teh 2 minutah smo lahko prepuščeni samim sebi ali pa nam aparat pomaga pri srčni masaži. Lahko nam daje pravilen ritem srčne masaže ali pa celo zaznava naše početje in nam iz zvočnika sporoča, kaj naj eventualno popravimo (interaktivni defibrilator).
4. Reference
Pred nakupom katerega koli defibrilatorja je smiselno preveriti tudi, ali gre za zanesljiv aparat, ki je že dlje na tržišču in se je izkazal za učinkovitega.
Ima zagotovljen servis, tehnično podporo, rezervne dele, hitro odzivnost, dobre uporabniške izkušnje?